• Kaja Funez Sokola

"Nie mów mi, że jestem seksowana"

Podczas niedawnego spotkania z mężczyznami, partnerami kobiet cierpiących na zaburzenia odżywiania po raz kolejny unaoczniło się, jak mało ogólna populacja wie na temat zaburzeń odżywiania i sposobów radzenia sobie z nimi, a także życia i wspierania osób na nie cierpiących. Wszelkie kompulsywne zachowania, uzależnienia, zaburzenia odżywiania są chorobą przede wszystkim emocji. Ważne jest dla mnie, aby to hasło wybrzmiało i osoby stykające się , na różne sposoby z tymi problemami pamiętały, że bulimia czy anoreksja nie ograniczają się na zaburzonym kontakcie z jedzeniem, ale na zaburzonym kontakcie ze sobą w zakresie uczuć i emocji, oraz nie radzenia sobie z adaptacją do świata zewnętrznego i wewnętrznego. Oznacza to, że leczyć czy pomagać osobie cierpiącą na te choroby należy również poprzez pomoc w zakresie emocjonalnym, a dokładniej - chodzi o to, aby być blisko, słuchać, nie nakazywać, umiejętnie doradzać , zwrócić się po specjalistyczną pomoc. Przykładem niezrozumienia, których może być wiele, jest rozmowa jednej z moich pacjentek z jej partnerem.

On: Pięknie dzisiaj wyglądasz, wiesz, jesteś bardzo seksowna

Ona: (Zdekoncentrowana) Dzięki..

U Pani X słowo seksowana kojarzyło się z kobiecą, a kobieca z obfitymi kształtami, obfite kształty dawały jej sygnał, że przytyła, że jest gruba. Partner chcąc sprawić jej komplement nieświadomie otworzył drzwi do nawrotu i ataku bulimii.

Ten krótki opis ma pokazać, jak ważna w przypadku tych chorób jest rozmowa, dzielenie się swoimi doznaniami i przemyśleniami, mówienie o tym, co nas dotyka i co jest zagrożeniem. Sytuacje spustowe są możliwe do zapobiegania, ale potrzebna jest do tego pełna zaufania i szczera komunikacja z dwóch stron.

Lekarstwem na uzależnienia i zaburzenia odżywiania nie jest tabletka, tylko dialog, relacja terapeutyczna i relacja domowa, które zadziałają lepiej niż lek.


134 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

©2019 by kajafunezsokola. Proudly created with Wix.com