• Kaja Funez Sokola

Serce czy głowa?

Charakterystyczny dla nerwicy serca jest fakt, że samo serce z punktu widzenia kardiologicznego jest zupełnie zdrowe. Zespół pojawia się więc, gdy badania lekarskie wykażą, że pod względem fizycznym nie ma powodu do obaw o zdrowie lub życie. Uświadomienie sobie faktycznego problemu nierzadko zabiera sporo czasu, gdyż pacjent przekonany jest o realnym, fizycznym problemie z sercem. Wizyta u psychiatry lub terapeuty nie jest więc w tym przypadku taka oczywista.

Za nerwicę mięśnia sercowego odpowiedzialne są między innymi hormony, takie jak kortyzol, noradrenalina czy adrenalina, które organizm wydziela pod wpływem stresu lub lęku. W odpowiedzi, wzrasta ciśnienie krwi i serce zaczyna szybciej bić. Cechą bólów nerwicowych jest to, że nie są związane z wysiłkiem fizycznym i nie promieniują, a objawy zmniejszają leki działające na układ nerwowy. Nieleczona nerwica serca wpływa na powstawanie wahań tętniczego ciśnienia krwi, zaburza prawidłowy rytm serca oraz obniża wydolność fizyczną.

Głównym czynnikiem powodującym nerwicę serca jest stres, w szczególności przewlekły o dużym nasileniu. Narażone są przede wszystkim młode osoby, które na początku swojej drogi życiowej narażone są na niepowodzenia, gwałtowne zmiany, znaczące, życiowe decyzje, brak stabilizacji w życiu prywatnym lub zawodowym. Na nerwicę serca mogą cierpieć nawet dzieci, na które nakłada się zbyt wiele obowiązków lub oczekiwań. W grupie narażonych znajdują się również osoby ze specyficznymi cechami charakteru, takimi jak nadmierna wrażliwość, wybuchowość, brak umiejętności radzenia sobie z krytyką lub niska samoocena. Po odpowiednio postawionej diagnozie należy rozpocząć leczenie nerwicy. Jak leczyć nerwicę serca i jak z nią walczyć, skoro choroba ma niejasny i skomplikowany charakter? Za najlepszy sposób walki z tą dolegliwością uważa się zmianę trybu życia. Wizyta u psychologa lub psychoterapeuty może pomóc uświadomić sobie przyczyny dolegliwości i nauczyć się sposobów radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami. W zmianie trybu życia powinno uwzględnić się zmianę nawyków żywieniowych, dodanie lub zwiększenie aktywności fizycznej, ograniczenie używek, zadbanie o odpoczynek i sen. Dla niektórych pacjentów samo potwierdzenie, że ich choroba nie jest związana z fizycznymi dolegliwościami jest dużym krokiem w pozbyciu się wszelkich objawów. W walce z nerwicą serca stosuje się także leki bez recepty – a właściwie leczenie ziołami. Korzystnie działają również wszelkiego rodzaju napary i herbaty, działające uspokajająco, na przykład: melisa, lawenda, głóg, mięta, rumianek. W cięższych przypadkach, gdy inne sposoby leczenia zawiodły, stosuje się leczenie farmakologiczne. Leki na nerwicę serca to po prostu leki uspokajające lub leki przeciw lękowe. To, jakie leki powinno się stosować, powinno być indywidualnie ustalone ze specjalistą. Skuteczne leczenie, choć może być długotrwałe, potrafi jednak wyeliminować wszelkie dolegliwości.

ZESPÓŁ TAKOTSUBO Ta nieco egzotycznie brzmiąca choroba ma też inne nazwy: mówi się o zespole złamanego serca albo - bardziej naukowo - zespole akinetycznego (czyli unieruchomionego) koniuszka lub o kardiomiopatii stresowej. Koniuszek to bardzo ważna część mięśnia sercowego. Nazwę takotsubo zawdzięczamy medykom z kraju kwitnącej wiśni. Pochodzi od określenia naczynia, do którego łapie się ośmiornice: z wąską szyjką i szerokim dnem. Taki właśnie kształt przybiera serce w czasie groźnego ataku tej choroby. Objawy wyglądają groźnie i do złudzenia przypominają ostrą niewydolność serca lub jego zawał tak, jak w chorobie wieńcowej. Typowe objawy to nagły, uciążliwy ból w klatce piersiowej. Poza tym pojawia się szybki i głęboki oddech, a także zimna, pokryta potem blada skóra, obniżenie temperatury ciała, szybkie i słabe tętno oraz spadek ciśnienia tętniczego i zaburzenia świadomości. Bóle mogą być zlokalizowane za mostkiem, czasem promieniujące do barków. U niektórych osób może też dojść do nagłego zatrzymania krążenia na skutek migotania komór. W trakcie szpitalnych badań okazuje się, że w badaniu EKG widać zmiany takie jak w zawale serca. Rośnie też stężenie enzymów sercowych. Ale w obrębie naczyń wieńcowych nie ma zmian typowych dla choroby wieńcowej. Natomiast pacjentów łączy jedno: na krótko przed trafieniem do szpitala, z reguły w ciągu ostatnich 48 godzin, doświadczyli oni traumatycznych przeżyć. Taką wyjątkowo stresującą sytuacją może być np. utrata bliskiej osoby albo operacja lub zabieg. Niekoniecznie poważny i wymagający narkozy, wystarczy, że wywoła u pacjenta silny lęk.


http://pytanienasniadanie.tvp.pl/43714486/80-podejrzen-zawalu-konczy-sie-diagnoza-nerwica?fbclid=IwAR3cZHuu8FS75NwB_S5eILgRWKHltmpNov9-JrKeoGRa5Q701coJx258w2s
88 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

NES

©2019 by kajafunezsokola. Proudly created with Wix.com